Jakie oprogramowanie do sklepu internetowego?

oprogramowanie do sklepu internetowego

Obecnie jest kilka możliwości, jeśli chodzi o wybór oprogramowania do sklepu internetowego. Najpopularniejsze są trzy rozwiązania, a mianowicie SaaS, płatne i bezpłatne licencje oraz rozwiązanie dedykowane. W pierwszym przypadku chodzi o płacenie abonamentu za korzystanie z gotowego oprogramowania sklepu internetowego. Druga opcja opiera się na zakupie licencji na sklep lub wdrożeniu sklepu działającego w modelu Open Source. Jeśli zaś przedsiębiorcy zależy na stworzeniu e-sklepu, który będzie w pełni dostosowany do jego indywidualnych potrzeb i oczekiwań, to może zdecydować się na zlecenie stworzenia e-sklepu od podstaw. Jakie oprogramowanie do sklepu internetowego wybrać?

Tworzenie sklepu internetowego a wybór oprogramowania

Dedykowane oprogramowanie

Zamówienie indywidualnego oprogramowania z pewnością ma wiele zalet, jednakże jest to najdroższa opcja. Otrzymujemy produkt szyty na miarę naszych potrzeb, ale wymaga to czasu i sporego nakładu pieniędzy. Jest to dobra opcja dla osób z dużym kapitałem na start i chcących konkurować z największymi liderami na rynku. W przypadku indywidualnego oprogramowania można pokusić się o unikalne i niestandardowe funkcjonalności, ale ceny zaczynają się zwykle od kilkunastu tysięcy złotych.

Darmowe oprogramowanie

Są także darmowe czy płatne oprogramowania. Platformy e-commerce o otwartych licencjach może i są bezpłatne, ale konieczne jest do uruchomienia sklepu wykupienie hostingu. Następnie zaczynają być potrzebne dodatkowe moduły i wtyczki, które są już niestety najczęściej płatne. Ponadto administrowaniem systemu należy zajmować się samodzielnie, a więc nie jest to dobre rozwiązanie dla osób początkujących i nieznających się na tym. Wymagane jest posiadanie co najmniej podstawowej wiedzy informatycznej, aby sobie z tym poradzić. Zaletą tego rozwiązania jest jednak możliwość modyfikowania i dostosowywania oprogramowania do swoich potrzeb. Przykładem oprogramowania e-sklepu na licencji Open Source jest Magneto, WooCommerce czy PrestaShop.

Sklep w modelu SaaS

Jest to najszybszy i najtańszy sposób na pozyskanie oprogramowania do sklepu internetowego.

Coraz więcej osób decyduje się na platformy e-commerce w formie dzierżawy w modelu SaaS. Przykładem jest platforma Sky-Shop.pl Jest to najłatwiejsze rozwiązanie i do tego najprostsze do wdrożenia. Wystarczy wybrać odpowiedni dla nas pakiet i po wykupieniu miesięcznego abonamentu, można cieszyć się w pełni skonfigurowanym oprogramowaniem. Taki abonent, w zależności od tego na jaki się zdecydujemy, to koszt od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Nie trzeba zatem posiadać dużego kapitału na start. Jest to idealna opcja dla początkujących przedsiębiorców z ograniczonym budżetem. Taki e-sklep jest gotowy do działania praktycznie od zaraz, a obsługę sklepu można prowadzić z poziomu panelu administracyjnego. Ponadto można liczyć na wsparcie techniczne, integracje z systemami płatności i z hurtowniami oraz z porównywarkami cen.